All official European Union website addresses are in the europa.eu domain.
See all EU institutions and bodiesGondoljon a környezetre, csak akkor nyomtassa ki ezt az oldalt, ha feltétlenül szükséges. Egy kis lépés is nagy változást hozhat, ha emberek milliói teszik azt!
Hírek
Annak ellenére, hogy az évek során az európai szakpolitikák nagyon sikeresek voltak az életminőség javításában és a környezet védelmében, tudjuk, hogy többet kell tennünk EU-szerte annak biztosításáért, hogy minden európai – függetlenül életkorától, jövedelmétől vagy oktatásától – megfelelő védelmet kapjon az általunk tapasztalt környezeti veszélyekkel szemben.
Hans Bruyninckx, az EEA ügyvezető igazgatója.
Az EEA „Unequal exposure and unequal impacts: social vulnerability to air pollution, noise and extreme temperatures in Europe” című jelentése felhívja a figyelmet a társadalmi és környezeti problémák közötti szoros kapcsolatra Európa-szerte. Ezeknek a környezeti fenyegetéseknek az eloszlása, valamint az emberi egészségre gyakorolt hatásai szorosan kapcsolódnak a bevételek, a munkanélküliség és az oktatás szintje között fennálló, Európa-szerte megfigyelhető különbségekhez.
Noha az elmúlt évtizedekben az EU szakpolitikája és jogszabályai mind gazdasági, mind környezetminőségi szempontból jelentősen javították az életkörülményeket, a regionális egyenlőtlenségek továbbra is fennállnak. A jelentés kiemeli, hogy a társadalmi és a környezetvédelmi szakpolitikák jobb összehangolása, valamint a helyi intézkedések javítása szükséges a környezetvédelmi igazságszolgáltatási kérdések sikeres megoldásához.
„Az Európai Bizottság következetesen hangsúlyozta, hogy a környezetvédelmi kérdésekben olyan Európa vagyunk, amely védelmet nyújt. Ezt az elvet úgy tesztelhetjük a legjobban, ha megvizsgáljuk, hogyan védjük a kiszolgáltatottakat, a gyengéket és a védteleneket. Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség munkája dicséretes annak a jelentésnek a vonatkozásában, amely azt vizsgálja, hogy miért a szegényeket, az öregeket és a legfiatalabbakat veszélyezteti leginkább a rossz levegőminőség, a túlzott zaj és a szélsőséges hőmérséklet. Beszámol a törekvéseinkről, amelyekkel biztosítjuk, hogy olyan Európa lehessünk, amely mindenkinek védelmet nyújt” – nyilatkozta Karmenu Vella, az Európai Unió környezetpolitikáért, tengerügyekért és halászati politikáért felelős biztosa.
„Annak ellenére, hogy az évek során az európai szakpolitikák nagyon sikeresek voltak az életminőség javításában és a környezet védelmében, tudjuk, hogy többet kell tennünk EU-szerte annak biztosításáért, hogy minden európai – függetlenül életkorától, jövedelmétől vagy oktatásától – megfelelő védelmet kapjon az általunk tapasztalt környezeti veszélyekkel szemben”– mondta Hans Bruyninckx, az EEA ügyvezető igazgatója.
Note: Exposure is expressed as population-weighted concentrations; mapped for NUTS 3 regions.
Source: Based on ETC/ACM (2018a).
Note: Number of cooling degree days per year is the 1990-2015 average. The long-term unemployment rate and the percentage of people 75 years old or older are classified using quantiles, i.e. five equal intervals. Mapped for NUTS 2 regions.
Source: EEA based on the E-OBS dataset (updated from Haylock et al., 2008) and Eurostat.
Lég- és zajszennyezés
Szélsőséges hőmérsékletek
Az Európai Unió (EU) jelentős előrelépést tett az elmúlt évtizedekben a légszennyezés csökkentésében, a tagállamok pedig különböző uniós szakpolitikákat hajtottak végre az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás javítása érdekében. Az EU regionális politikája bizonyította hatékonyságát a társadalmi és gazdasági egyenlőtlenségek kezelésében. Számos regionális és városi hatóság is proaktív módon csökkenti a környezeti veszélyek hatását a társadalom legkiszolgáltatottabb helyzetben lévő tagjaira:
A környezetszennyezés és az egyéb környezeti veszélyek mindenki számára egészségügyi kockázatot jelentenek, ám néhány emberre nagyobb hatást gyakorolnak életkoruk vagy egészségi állapotuk miatt. Az egyének azon képességét, hogy ezeket a veszélyeket elkerüljék vagy megbirkózzanak velük, szintén befolyásolja a jövedelmük, a foglalkozási viszonyuk vagy iskolázottsági szintjük. Az EEA jelentése kiértékeli a társadalmi és demográfiai egyenlőtlenségek, valamint a légszennyezésnek, a zajnak és a szélsőséges hőmérsékleteknek való kitettség közötti kapcsolatokat Európában.
For references, please go to https://www.eea.europa.eu/hu/highlights/tovabbi-intezkedesekre-van-szukseg-europa or scan the QR code.
PDF generated on 2025. január 03., 04:11
Engineered by: EEA Web csapat
Software updated on 26 September 2023 08:13 from version 23.8.18
Software version: EEA Plone KGS 23.9.14
Dokumentumhoz kapcsolódó lépések
Ossza meg másokkal