kitas
ankstesnis
punktai

Article

Redakcijos žodis. Švaresnis oras, stabilus klimatas ir sveikesnis gyvenimas

Pakeisti kalbą
Article Paskelbta 2024-07-04 Paskutinį kartą keista 2024-07-04
4 min read
Photo: © Keti Talevska, Environment & Me/EEA
Nuo XX a. devintojo dešimtmečio Europos Sąjunga padarė didelę pažangą oro kokybės gerinimo srityje. Tai pavyko pasiekti priimant ir įgyvendinant įvairią politiką ir priemones. Vis dėlto oro tarša tebėra aplinkos veiksnys, keliantis didžiausią riziką žmonių sveikatai Europoje. Ši rizika dar labiau padidėja, kai prie jos prisideda klimato kaitos poveikis, pavyzdžiui, ekstremalus karštis. Tai visų pirma pasakytina apie pažeidžiamas grupes, kaip antai pagyvenusius žmones ir vaikus.

Remiantis mūsų naujausiais skaičiavimais, 2021 m. ne mažiau kaip 253 000 mirčių ES lėmė ore esančių smulkiųjų kietųjų dalelių, kurių koncentracija viršijo Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) nustatytą rekomendacinę 5 µg/m3 vertę, poveikis. Nepaisant teigiamų tendencijų, su oro tarša siejamų mirčių skaičius tebėra itin didelis.

 

Labiausiai nukenčia vaikai ir vyresnio amžiaus žmonės

Oro taršos našta neproporcingai slegia pažeidžiamiausius mūsų visuomenės narius. Socialinė ir ekonominė nelygybė taip pat siejama su prastesnės oro kokybės poveikiu. Vaikai ir vyresnio amžiaus žmonės dažniausiai patiria sunkiausius padarinius sveikatai dėl kvėpavimo užterštu oru, o mažesnes pajamas gaunantys žmonės dažniausiai gyvena labiausiai užterštose vietovėse.

Oro tarša ne tik sukelia mirtis, pavyzdžiui, dėl vėžio ir širdies ligų, bet ir daro poveikį įvairiomis ligomis sergančių žmonių gyvenimo kokybei. Daugelis iš mūsų turime šeimos narių arba patys kenčiame nuo tokių ligų, kaip astma, širdies ligos ar diabetas, taigi žinome, kaip oro tarša gali pakenkti mūsų gebėjimui atlikti paprastas kasdienes užduotis. Be to, reikėtų nepamiršti, kad oro tarša ir toliau daro didelį finansinį poveikį mūsų sveikatos priežiūros sistemoms.

 

Ekstremalaus karščio ir oro taršos derinys

Problemą sunkina ir didėjantis klimato kaitos poveikis, pavyzdžiui, pastaraisiais metais pasireiškusios karščio bangos arba su klimato kaita susiję miškų gaisrai. Oro sąlygų pokyčiai taip pat gali padidinti oro taršos keliamą riziką. Pavyzdžiui, karštais ir sausais laikotarpiais gali padidėti pažemio ozono koncentracija. Sumažėjus kritulių kiekiui, gali padidėti kietųjų dalelių koncentracija ore.

Veikdami kartu oro tarša ir ekstremalus karštis gali padidinti mirtingumą, visų pirma vyresnio amžiaus ir įvairiomis ligomis sergančių žmonių. Dėl padidėjusios rizikos reikia imtis dar skubesnių veiksmų, kad mažėtų oro tarša, sergamumas su ja susijusiomis ligomis ir didėtų gyventojų galimybės susidoroti su aukštesnės temperatūros sąlygomis. Taršos ir karščio kokteilis ypač pavojingas miestuose, kur oro kokybė ir taip prasta, o dėl šilumos salos efekto vietos temperatūra dar labiau padidėja.

Galėtumėte paklausti: kodėl gi reikia imtis veiksmų? Todėl, kad šių mirčių, susijusių su oro tarša, galima išvengti. Todėl, kad galime pagerinti milijonų europiečių, kurių sveikatai ir gyvenimo kokybei oro tarša smarkiai ar nepastebimai daro  įtaką, kasdienį gyvenimą.

 

Veiksmai dėl oro kokybės gelbsti gyvybes ir gerina gyvenimo kokybę

Dėl ES teisės aktų ir veiksmų, kurių imamasi nacionaliniu, regioniniu ir vietos lygmenimis, per pastaruosius du dešimtmečius mirčių dėl taršos smulkiosiomis dalelėmis skaičius ES sumažėjo beveik perpus. Europa eina teisingu keliu, siekdama savo nulinės taršos veiksmų plano tikslo – iki 2030 m., šių mirčių skaičių sumažinti 55 proc., palyginti su 2005 m.

Vis dėlto net ir pasiekus šį tikslą kiekvienais metais dėl taršos dar mirs daugybė žmonių. Siekdamos apsaugoti savo piliečių sveikatą, ES ir visos valstybės narės galiausiai turėtų siekti tikslo įgyvendinti PSO oro kokybės gaires. ES teisės aktuose nustatytų standartų griežtinimas rems ne tik šį siekį, bet ir veiksmus, atitinkančius ES klimato kaitos tikslus, kuriais siekiama sumažinti išmetamą šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį.

Neseniai Dubajuje vykusiose derybose dėl klimato kaitos (COP28) pasiektas reikšmingas susitarimas, be kita ko, mažinti išmetamųjų teršalų kiekį dar sparčiau ir atsisakyti iškastinio kuro. Susitarime raginama imtis veiksmų užtikrinti galimybę pasiekti 1,5 °C tikslą. Tai savo ruožtu sumažintų karščio ir oro taršos bendro poveikio sveikatai riziką.

Daugeliu atvejų veiksmai klimato kaitos ir oro kokybės srityse vieni kitus papildo. Pavyzdžiui, tvarus judumas ir energetikos sistema, įskaitant pastatų šildymą ir vėsinimą, gali sumažinti oro teršalų ir šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą. O reikšmingai sumažinus šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą mažėja rizika, keliama bendro oro taršos ir ekstremalaus karščio poveikio. Vietos bendruomenės taip pat labiau linkusios taikyti tas kovos su klimato kaita priemones, kurios duoda joms apčiuopiamos naudos, susijusios su švaresniu oru ir geresne sveikata.

 

Informacija pagrįstų sprendimų skatinimas

Labai svarbų vaidmenį nustatant ir praktiškai įgyvendinant politiką ir priemones atlieka žinios. Europos, nacionalinio ir vietos lygmenų sprendimų priėmėjai turi gerai žinoti, kokį poveikį oro tarša daro piliečių sveikatai ir ekosistemoms ir kad reikia kuo skubiau apsaugoti žmones, kuriuos tarša veikia labiausiai. Geresnis visuomenės informuotumas apie oro taršos poveikį sveikatai taip pat gali padėti užtikrinti didesnę paramą naujoms oro kokybės gerinimo politikos kryptims ir veiksmams.

Europos aplinkos agentūra siūlo daug įvairių produktų – nuo metinės analizės, duomenų rinkinių ir rodiklių iki oro kokybės programėlių, suteikiančių naudotojams galimybę pasitikrinti oro kokybę ten, kur jie gyvena. Ir toliau esame pasiryžę laiku teikti aktualias ir patikimas žinias politikos formuotojams ir Europos visuomenei.

Neturėtume pamiršti, kad švaresnis oras reiškia sveikesnį gyvenimą visiems.

Linkiu visiems linksmų švenčių ir laimingų Naujųjų metų.

Leena Ylä-Mononen
EAA vykdomoji direktorė

Permalinks

Geographic coverage

Temporal coverage

Tags

kategorijoje:
kategorijoje: air polllution
Dokumento veiksmai