All official European Union website addresses are in the europa.eu domain.
See all EU institutions and bodiesUrobte niečo pre našu planétu, vytlačte si stránku len v prípade potreby. Aj malá akcia môže znamenať obrovský rozdiel, keď to urobia milióny ľudí!
Article
Zdravotné problémy a predčasné úmrtia nemajú vplyv len priamo na postihnuté osoby, ale aj na rodinu, priateľov a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí sa starajú o chorých. Každá predčasná smrť znamená stratu člena rodiny, každý deň práceneschopnosti znamená zmeškaný deň v škole alebo v práci, ktorý zároveň predstavuje deň ošetrovania alebo liečby opatrovateľom. Ľudské utrpenie a hospodárske náklady spojené s predčasnými úmrtiami a chorobami sú veľkou záťažou pre jednotlivcov, rodinu aj spoločnosť. Pri pandémii ochorenia COVID-19 sme zistili, do akej miery dokážeme byť zraniteľní, keď čelíme rozsiahlej zdravotnej kríze. Znečisťovanie životného prostredia predstavuje rovnako rozšírenú zdravotnú krízu, len s pomalším nástupom.
EEA uverejnila mnohé posúdenia týkajúce sa znečistenia životného prostredia a jeho vplyvov na zdravie. Z našej najnovšej správy o kvalite ovzdušia vyplýva, že v dôsledku desaťročí vykonávania opatrení v oblasti znečistenia ovzdušia sa výrazne zlepšila kvalita ovzdušia na celom kontinente. To viedlo k zníženiu počtu predčasných úmrtí v dôsledku znečistenia ovzdušia, naďalej však približne 300 000 osôb ročne v EÚ predčasne prichádza o život v dôsledku vystavenia jednej znečisťujúcej látke – jemným časticiam. Viac ako polovici týchto predčasných úmrtí by sa dalo predísť, ak by členské štáty EÚ znížili úrovne PM2,5 podľa usmernení WHO.
Z našich posúdení takisto vyplýva, že environmentálna záťaž spôsobená chorobami nie je rovnomerne rozdelená v rámci Európy a skupín obyvateľstva. Nie je prekvapujúce, že v oblastiach, kde je znečistenie životného prostredia vysoké, je výrazný aj jeho vplyv na zdravie. Podobne aj v oblastiach, v ktorých sa znížila úroveň znečistenia a expozície, sme svedkami zlepšenia aj v oblasti zdravia.
Niektoré regióny a skupiny osôb, napríklad malé deti a staršie osoby, sú viac vystavené znečisteniu a môžu trpieť vplyvmi na zdravie, resp. na ich stav v dôsledku rôznych prvkov zraniteľnosti. Dlhodobé ochorenie môže výrazne zhoršiť kvalitu života nielen fyzicky, ale aj z hospodárskeho a spoločenského hľadiska. Zo situácie v dôsledku pandémie a obmedzenia pohybu vyplynulo aj to, akí zraniteľní môžu byť mnohí z nás, keď sú vystavení izolácii alebo dlhodobému ochoreniu.
Dobrou správou je, že prijatím opatrení na zlepšenie stavu životného prostredia a posunom smerom k nulovému znečisteniu sa dá predísť veľkej časti tejto environmentálnej záťaži spôsobenej chorobami. V júni EEA uverejnila posúdenie prípadov rakoviny a jej environmentálnych smerodajných činiteľov. Naša štúdia sa zaoberá širokou škálou znečisťujúcich látok a vyplýva z nej, že významný podiel prípadov rakoviny v Európe je spojený s vystavením znečisteniu životného a pracovného prostredia. To znamená, že týmto prípadom rakoviny možno predísť prijatím dôraznejších opatrení na zníženie znečistenia.
Nové posúdenie je prvé zo série správ zameraných na prínosy v oblasti zdravia v dôsledku zlepšenia stavu životného prostredia. Práca EEA v tejto oblasti bude pokračovať prostredníctvom posúdení kardiovaskulárnych a respiračných ochorení, ktoré plánujeme uverejniť koncom tomto roku a v budúcom roku.
V nadchádzajúcich týždňoch aktualizujeme náš prehliadač kvality ovzdušia v mestách, z ktorého údajov jasne vyplýva, že niektoré mestá majú oveľa čistejší vzduch ako iné. Takisto posudzujeme dôkazy o tom, ako znečistenie ovzdušia ovplyvňuje deti a čo možno urobiť na ich ochranu. Hluk je ďalšou znečisťujúcou látkou v mestách vzbudzujúcou obavy, pričom niektoré mestá úspešne znižujú hladinu znečistenia hlukom a zabezpečujú tiché miesta v mestských zelených oblastiach. Všetky tieto informácie sa zhromaždia v atlase životného prostredia, ktorý bude tiež vydaný v prvej polovici budúceho roka.
Naša práca v oblasti environmentálnych smerodajných činiteľov zlého zdravotného stavu v Európe úzko súvisí s našou prácou v oblasti nulového znečistenia, v súvislosti s ktorou plánujeme uverejniť základné posúdenie cieľov stanovených v akčnom pláne EÚ pre nulové znečistenie. Jedným z kľúčových prvkov tohto akčného plánu je prevencia znečistenia už pri zdroji namiesto jeho následného riešenia, čo by pomohlo predchádzať negatívnym vplyvom na ľudské zdravie a životné prostredie. Naše základné posúdenie sa bude zaoberať nielen rôznymi druhmi prepojenia so zdravím, ale aj prepojením s ekosystémami, ako aj so spoločenskými systémami výroby a spotreby.
Každé opatrenie a investícia na zníženie znečistenia v súlade s akčným plánom EÚ pre nulové znečistenie zlepší zdravie nás všetkých a tiež stav nášho životného prostredia. V konečnom dôsledku je najlepšou liečbou prevencia.
Hans Bruyninckx
Výkonný riaditeľ EEA
Úvodník uverejnený vo výtlačku spravodajcu EEA v júni 2022
For references, please go to https://www.eea.europa.eu/sk/articles/zdravie-v-centre-pozornosti-prechod or scan the QR code.
PDF generated on 02. 01. 2025 15:56
Engineered by: EEA Web Team
Software updated on 26 September 2023 08:13 from version 23.8.18
Software version: EEA Plone KGS 23.9.14
Akcie dokumentu
Zdieľať s ostatnými